Vücut estetiği ile ilgili en sık rastlanan şikayetlerden biri de kol derisinin sarkmasıdır. Yaşlanmanın ve yer çekiminin etkisiyle, derimizin elastikiyeti ve deri altı yağ dokusu azalır. Bunun yanında genetik, fazla kilo alıp-verme, güneşe fazla maruz kalma gibi etkenler de deri altı dokusundaki gevşemeyi hızlandırır. Üst kolun arka ve iç yüzünden dirseğe doğru olan deride sarkmaya sebep olur. Kol germe ameliyatı bu tip sarkmalara etkili bir çözüm getiren bir uygulamadır.

BACAK GERME

Yaşlanma süreci ve yer çekimi etkisi cildimizin elastikiyetini kaybetmesine ve deri altı dokusunun azalmasına sebep olur. Bu durum bacaklarda uyluk iç kısmındaki bacak derisinin bollaşması şeklinde gözlemlenebilir. Bu bollaşmanın en büyük sebeplerinden biri de sık kilo alıp verme ve hamileliktir. Bu bölgedeki deri vücudun birçok bölgesindeki deriye göre daha incedir ve elastikiyeti daha azdır. Bu nedenle de cildimizde bollaşma genellikle ilk bu bölgede görülür. Bacaklardaki bollaşma yaşlanma belirtilerinin başında gelir ve birçok kişi için özgüveni zedeleyen bir durumdur. Bacaklardaki bollaşma bacak germe müdahalesi ile etkin bir şekilde giderilebilir. Bacak germe ameliyatı çoğu zaman liposuction yöntemiyle kombine olarak uygulanır, Kilo kaybı sonrasında ve estetik gelişme beklenen birçok vakada etkili bir müdahaledir.

BOYUN GERME

Boyun yüzün önemli bir parçasıdır bu nedenle boyundaki bollaşma ve kırışıklıklar kişilerin yüz estetiğini doğrudan etkiler. Yaşlanma, genetik faktörler ve yer çekimi zamanla derimizde gevşemelere sebep olur. Oluşan bollaşma ve sarkma nedeniyle, boyunla çene arasındaki açı azalır ve kaybolur. Kilolu kişilerde ise bu bollaşmanın yanında çene altında “gıdı” denilen bölgedeki yağlanma da bu görüntüye eklenir. Bu değişim yüz ovalini estetik olarak bozar ve kişilerin yaşlı görünmesine yol açar. Boyun germe, yüz ve boyun derisindeki bollaşma ve kırışıklıkların düzeltilerek yüzün gençleştirilmesini amaçlar.

Boyun germe operasyonu, kişilere daha iyi bir boyun açısı sağlamak ve çene altına toplanan fazla deriyi germek amacıyla yapılan bir ameliyattır. Kişide yapılacak muayene sonucuna göre çene altından yapılan küçük bir kesiyle veya kulak arkasına yapılacak bir kesiyle fazla deri toplanır ve boynun daha estetik ve genç bir görünüm kazanması amaçlanır.