PROJEKTİF TESTLER

BENDER-GESTALT GÖRSEL BELLEK TESTİ
Bu test çocuklarda görsel motor işlevini görmek için kullanılarak çocuklarda geriliği regresyonu fonksiyon kaybını ve organik beyin hasarlarını saptamaya ve özellikle regresyon vakalarında kişilik sapmalarını bulmaya ışık tutmaktadır.
GESSEL DEVELOPMENT GÖRSEL ALGI TESTİ
Gessel, bir performans değerlendirme testi olup çocuklarda motor beceri, görsel algı, görsel hafıza, el-göz koordinasyonu, küçük kas becerilerini ölçer. Ayrıca çocugunuzun fiziksel ve biyolojik gelişiminin izlenmesi,bulunduğu yaşa ait davranışları yapıp yapmadığı gibi genel gelişim süreçlerinin incelenmesi sonrasında çocuğun gelişiminde herhangi bir problem olup olmadığı ile ilgili bir değerlendirme yapmasına olanak sağlar. Okul öncesi dönemde uygulanması daha sağlıklı sonuçlar alınmasına katkı sağlar.
OKULA HAZIRLIK TESTİ
Anasınıfında zorlanma yaşayan ve ilkokula başlamasında tereddüt edilen çocukların temel bilgi ve becerilerini sınamaya yarar. Çocukların okula, okulun gerektirdiği kurallara ve öğrenmeye hazır olup olmadığını saptamak amacıyla yapılan bir testtir.
LUİSA DUSS PSİKANALİTİK HİKAYELER TESTİ
Düss öykü Testi, çocukların kompleks ve sorunlarını çözümlemek için hazırlanmış tekniklerin en geliştirilmişlerinden biridir. Bu teste yararlanılan öyküler daha çok onların anlayabilecekleri ve ilgi duyabilecekleri biçimde yapılandırılmıştır.
KOPPİTZ BİR İNSAN ÇİZ TESTİ
Çocukların duygusal ve gelişimsel olarak değerlendirilen insan çizimi testidir. Çocugun duygusal olgunluk seviyesi ve yaşanan olası sorunlarla ilgili bilgi veren bir testtir. Duygusal yaş ile kronolojik yaşın paralel olup olmadığı hakkında bilgi verir.
ANKARA GELİŞİM TARAMA ENVANTERİ
Çocukların 0-3 aydan başlayarak 48-72 ay dilimine kadar aylık periyotlarla dil gelişimi zihinsel beceri küçük kas gelişimi büyük kas gelişimi sosyal gelişimi ve öz bakım becerileri tek tek incelenip gözlenerek puanlanır. Bu değerlendirme eğer mümkün ise anne baba ve çocugun bir arada olduğu bir ortamda yapılır. Uygulayıcı tarafından anne babaya yöneltilen soruların yanı sıra çocuk da aynı zamanda gözlem altına alınmaktadır. Adım adım çocugun sahip olduğu her beceri değerlendirmeye alınmaktadır.
METROPOLİTAN OKUL OLGUNLUĞU TESTİ
Çocukların okula okulun gerektirdiği kurallara ve öğrenmeye hazır olup olmadığını saptamak amacıyla yapılan bir testtir. Okula hazırlanırken olması gereken fizyolojik, çevresel ve zihinsel faktörleri değerlendirmekte kullanılır.
BENTON GÖRSEL BELLEK TESTİ
benton görsel bellek testi şekil belleğini anlık ve gecikmeli olarak değerlendirebilmekte; bunun da ötesinde görsel belleği algılama ve motor yeteneklerden ayırt edebilmektedir.