Rinoplasti Nedir; Burun estetiği ameliyatının ilk kez yapıldığını belirtmek için Rinoplasti veya primer (ilk) Rinoplasti terimi kullanılır.

Etnik Rinoplasti Nedir; Eğer, belli bir sosyokültürel grubun belirgin özelliklerine sahip ve estetik ciddi problemleri olan bir kişinin burun ameliyatı yapılıyor ise, bu terim kullanılabilir. Etnik Rinoplasti’de (primer veya düzeltme ameliyatı), burnun sosyokültürel yapı’ya ait anatomisini, cilt yapısını dikkate almak, cerrahi öncesi beklentileri anlamak gerekir.

18 Yaş Öncesi Rinoplasti; 16-17 yaş’dan itibaren rinoplasti düşünülebilir. Bu hastaların büyük çoğunluğunda burun içi sorunlar da vardır ve burun tıkanıklığı belirgindir. Burun iç/dış yapısındaki bozukluğun derecesi, kişinin olgunluk derecesi (psikolojisi), yasal ebeveyn’lerin onayı (18 yaş altında iseniz), aile bireylerinin desteği gibi konuların değerlendirilmesi birlikte yapılmalıdır.

Gençleşmek için Rinoplasti; Burun görünümündeki bozukluğun (ve/veya nefes alma sorununun) giderilmesi, yüz görünümünü olumlu etkileyecek, yüz ifadesindeki sert veya üzüntülü görünüm, büyük oranda azalacaktır.

Revizyon Rinoplasti;Daha önce bir (veya birden fazla) burun estetik ameliyatı yapılmış ise, yapılacak burun estetik ameliyatını belirtmek için revizyon (düzeltme/rötuş) Rinoplasti terimi kullanılır.