SAÇ NEDEN DÖKÜLÜR?

Bazen genetik bazen hormonların etkisi ile ve bazen de kazalar saç dökülmesine sebep olur.

SAÇ EKİMİ NEDİR?

Günümüzde saç dökülmesi tedavisinin en etkili yöntemi kişinin kendi doğal saçlarının tekrar kendisine ekilmesidir.Başın arka tarafından en uygun saçların alınıp ihtiyaç duyulan alana tekrar ekilme işlemidir.

Bu işlem 4-8 saat arasında sürebilir.

Çoğunlukla kişi gün içinde işine geri dönebilir.

FUE(FOLLİCULAR UNİTE EXTRACTİON)YÖNTEMİ:

Saç ,sakal ,bıyık ve kaş ekiminde dünyadaki en iyi ve en modern yöntemi olan FUE yönteminde saç telleri çok zarif tıbbi aletler ile alınıp gerekli yere ekilir.

İşlem genelde bir gün ve tek seansta tamamlanmaktadır.Bir seansta ortalama 2000-5000 arası saç kökü ekilebilmektedir.Daha fazla saç kökü ekilmesi gerek olursa ikinci seans uygulanır.

SAÇ EKİMİ ÖNCESİ DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN NOKTALAR:

1)İşlemden 10 gün önce aspirin ,brufen gibi ilaçların ,vitamin E, kan pıhtılaşmasını engelleyici ilaçların (Warfarin),sigara ve alkolün kesilmesi gereklidir.

2)Kullandığınız bir ilaç ve ya bir hastalığınız(örnek pıhtılaşma bozukluğu)varsa mutlaka hekiminiz ile paylaşın.

3)İşlemden bir gün önce saçınızı şampuanla iyice yıkayın,ağır yemeklerden ve fazla sıvı tüketmekten kaçının.

4)Eğer saçlarınız beyaz ise ekimden önceki gün saçlarınızı siyah ve ya koyu kahverengiye boyayınız.

5)İşlem öncesi saçlarınızı 2 numaraya kesin .Saçın kesilmesi işlemin kalitesini arttırır ve işlem sonrası yıkamayı kolaylaştırır.

6)İşlem günü düğmeli kıyafetler tercih edin böylece kıyafetlerinizi giyip çıkartırken saçınıza değmemiş olur.

SAÇ EKİMİ SONRASI DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN NOKTALAR:

Daha iyi sonuç alabilmek için işlem sonrası doktorunuzun tavsiyelerini dinleyin.Gerçi işlem sonrası hasta günlük hayata dönebilse de bir hafta ağır işlerden ve spor yapmaktan kaçınması gerek.

İşlem sonrası birkaç gece 45 derece açı ile yatma,dinlenme,başın yukarda tutulması ve çok eğilmemek,saç boyası ve diğer kimyasallerden kaçınmak gerek.

SAÇ EKİMİ İÇİN EN UYGUN YAŞ ARALIĞI NEDİR?

21 yaş üstü saç dökülme problemi olan kişilerde uygulanabilirancak 21 yaş altı PRP,MEZOTERAPİ ve vitamin desteği tercih edilmelidir.

PRP (PLATELET RİCH PLASMA) NEDİR?

Erken yaşlarda saçın dökülmesi ya da saç dökülmesi olmaksızın saç incelmesi (kadınlarda hormonların etkisi ile ve ya gebelik sonrası) problemi yaşayan hastalarda tercih ettiğimiz bir yöntemdir.Böyle durumlarda saçları besleyip güçlendirmek lazım.

Bu yöntemde hastadan önce bir miktar kan alınır,üzerinde işlenir ve kanın besleyici kısmı (trombositler) problemli alana enjekte edilir.

PRPen az üç seans yapılır ve işlem bir saat den az bir zaman diliminde bitirilir.