Liposuction nedir?
3 Nis 2020 Sağlık admin

Yetişkin bireylerde yağ hücrelerinin sayısı sabit olmasına karşın yaşam biçimi ve beslenme alışkanlıklarına bağlı olarak bu hücrelerin hacmi artabilir. Bu da kilo artışına neden olur.

Uygun diyet ve egzersiz yaşam şeklimizi düzenler ve fazla kilolardan kurtulmamızı sağlar. Ancak bu vücudumuzun her bölgesi için geçerli değildir. Uygun diyet ve egzersize rağmen bazı bölgelerde istenmeyen yağ birikimleri kalabilir. Örneğin; karın, bel, kalça, uyluk iç ve dış kısmı, diz vs…

Liposuction (Yağ çekme) Nedir ?

Liposuction istenmeyen bölgelerdeki yağ dokusunun önce parçalanıp daha sonra çekilmesi işlemidir. Öncelikle uygulama yapılacak alan özel bir sıvı ile şişirilir. Daha sonra minik kesiler yapılır. Bu kesilerden kanül adı verilen metal borularla fazla yağlanma olan bölgelere girilerek uygun tekniklerle yağ dokusu parçalanır. Parçalanan bu yağ parçacıkları vakumlama ile vücuttan uzaklaştırılır. Böylelikle istenmeyen bölgelerdeki yağ dokusundan kurtulmuş oluruz.

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte değişik tekniklerle liposuction işlemi yapılabilmektedir. Klasik liposuction’da yağ dokusu uygun hareketlerle mekanik olarak parçalanmakta ve sonrasında çekilmektedir. Bunun yanında güç yardımlı liposuction (PAL), ultrason yardımlı liposuction (UAL), lazer yardımlı liposuction (LAL), su yardımlı liposuction (WAL), radyofrekans yardımlı liposuction (RFAL) gibi yöntemlerle liposuction işlemi yapılabilmektedir. Klasik liposuction’da yağ dokusu mekanik olarak parçalandığı için uygulama bölgesindeki travma daha çok olmakta, buna bağlı olarak morarma, şişlik, kanama, sıvı birikmesi gibi komplikasyonlar daha çok görülmektedir. Son yıllarda ultrason yardımlı liposuction yöntemi yaygınlık kazanmıştır. Bu yöntemde ses dalgalarıyla yağ dokusu parçalanmakta ve vakumlama işlemi ile vücuttan uzaklaştırılmaktadır. Ses dalgalarının yağ dokusu seçiciliği sayesinde damar, sinir gibi diğer dokuların işlem esnasında hasarlanması en aza indirgenmektedir. Bu da oluşabilecek komplikasyonların en az görülmesini sağlamaktadır.


İlginizi Çekebilecek ÜrünlerimizLiposculpture: Sadece yağ çekme işlemi olmayıp aynı zamanda yağ dokusunun şekillendirilmesi işlemidir. Derin plandaki yağ dokusunun uzaklaştırılmasına ek olarak yüzeyel şekillendirme ile daha ideal vücut hatlarına ulaşılmasını hedefleyen bir tekniktir.

Liposuction basit bir işlem olmayıp bir ameliyattır. Amaç kilo vermek değil, diyet ve egzersize rağmen kaybolmayan bölgesel inatçı yağların uzaklaştırılmasıyla ideal vücut konturlarına ulaşmaktır. Her ameliyatta olduğu gibi liposuction işleminde de görülebilecek komplikasyonlar vardır. 5 litre ve altında yağ çekme işlemi daha güvenilirdir ve bunun üzerine çıkıldığında komplikasyon görülme ihtimali artmaktadır. Uygun hasta seçimiyle, gerekli tıbbi donanımın olduğu merkezlerde, güvenli sınırın (5 litre) aşılmadığı, tecrübeli ellerle yapılan liposuction işleminin riski oldukça düşüktür.

Ameliyat

İşlem hastane koşullarında ve ameliyathanede gerçekleştirilir. Yapılacak alanın büyüklüğüne ve yerine göre değişmekle birlikte genellikle genel anestezi (uyutularak) altında gerçekleştirilir. Daha küçük alanlarda lokal anestezi veya sedasyon ile de yapılabilmektedir. Ameliyatın süresi yine yapılacak alana bağlı olarak 1-5 saat arası sürebilmektedir. Ameliyatta yapılan küçük kesiler dikiş atılarak ya da biriken sıvının dışarı çıkabilmesi amacıyla dikişsiz bırakılabilir. Bazen de dren denilen hortumlar bu kesilere yerleştirilerek içeride sıvı birikmesi önlenmiş olur. Drenler genellikle 1-3 gün arasında çıkarılır. Ameliyatın büyüklüğüne ve anestezi şekline bağlı olarak aynı gün ya da ertesi gün hastaneden taburcu olmak mümkündür. Ameliyattan sonra ağrı, bir miktar şişlik ve morluk olması beklenen bir durumdur. Ağrılar genellikle çok şiddetli değildir ve ilaçlarla giderilebilir. Şişlik ve morluk 2-3 hafta içinde kendiliğinden gerileyecektir. Ameliyattan sonra uygulama yapılan alanlara bandaj veya korse uygulanır. Korseyi 4-6 hafta süresince kullanmanız gerekecektir. Ameliyattan 2-3 gün sonra duş alabilir, 7-10 gün sonra işinize dönebilirsiniz. Ağır sporlardan doktorunuzun uygun gördüğü süreçte uzak durmanız gerekecektir. Nihai sonuca 3-6 ay sonra ulaşılabileceğini unutmamak gerekir.

SIK SORULAN SORULAR

Liposuction kimlere yapılabilir? Nereye başvurmak gerekir?

Diyet ve egzersiz yapmasına rağmen bölgesel yağlardan kurtulamayan hastalar liposuction için adaydır. Liposuction basit bir işlem olmayıp bir ameliyattır. Plastik ve Estetik cerrahlar bu işlemi yapmaya yetkindir. Uygun olup olmadığınızın değerlendirilmesi için bir Plastik ve Estetik cerraha başvurmanız uygundur.

Hangi alanlar liposuction için uygundur?

Karın, bel, kalça, uyluk, kol, göğüs, bacak, gıdı, yanaklar gibi vücudun birçok bölgesine uygulanabilmektedir. Ayrıca karın germe, meme küçültme gibi vücut şekillendirme ameliyatlarında da yardımcı teknik olarak faydanılmaktadır.

Kimler uygun değildir?

Aşırı şişmanlık, bağ dokusu hastalıkları, sigara kullanımı, alkol ve ilaç bağımlılığı, diyabet, kanama bozuklukları, hamilelik, yüksek tansiyon, kalp hastalıkları durumlarında liposuction yapılması uygun değildir.

Liposuction kilo verdirir mi? En fazla ne kadar yağ alınabilmektedir?

Liposuction işlemi kilo vermek için değil vücut şekillendirmek için yapılan bir işlemdir. Vücut dengesinin bozmamak için 5 litreye kadar yağ alınabilir. Gerekli önlemler alınarak 5 litrenin üzerine de çıkılabilir.