Deri Altı İmplant
22 Ağu 2020 Sağlık Mono

  Deri Altı İmplant Nedir? Gebeliği engelleyici bir çubuğun kişinin solak ya da sağlak olmasına bağlı olarak kullanmadığı kolunun ön tarafının iç kısmına cerrahi operasyonla yerleştirilmesidir. Deri altına yerleştirilen bu çubuklar hormon salgılar. Salgıladığı hormon sayesinde kişi istenmeyen gebeliklerden korunmuş olur. Ayrıca implantlar yöntemi kadınların rahim bölgesini incelterek işlevini de engeller. İşlevini engellemesinin yanında rahim ağzını sertleştirerek spermlerin yumurtayla buluşmasını engeller. Operasyon ile yerleştirilen çubuğa göre işe yarama süresi üç ila beş sene aralığında değişkenlik gösterir. Operasyon hastanede yapılır ve yaklaşık olarak bir saat sürer. Yaptıran kişi vazgeçerse çubuk çıkarıldığında hormonlar ve vajinal bölge eski haline dönüş yapar.

    Doğum kontrol yöntemleri, sağlıklı bireyler yetiştirmek isteyen çiftler için çok mühim yöntemlerdir. İstenmeyen gebeliklerden korunmak için günümüzde doğum kontrol yöntemleri için aile planlaması danışmanları vardır.

  Doğum kontrol yöntemlerinden en güvenilir yöntemlerinden biri de deri altı çubuk implant yöntemidir.

  İmplant Nasıl Takılır?

  Cerrahi operasyon ile hastanede takılır. Operasyon esnasında hastaya lokal anestezi uygulanır. Genellikle regl döneminin ilk zamanlarında yerleştirilir çünkü operasyon yapılan kadının bebek beklemediğinden emin olunmak istenir. Operasyon öncesi operasyonun yapılmaması için herhangi bir sebep olmadığını anlamak için muayene yapılır ve sonra yaklaşık bir saat süren operasyon sonrası hasta taburcu edilir. Deri altı implant çip takılmasının geçerli olma süresi yaklaşık üç yıldır ve üç yıl sonunda eğer yenilemek istiyorsanız tekrar operasyon geçirmeniz gerekir.

  İmplant Güvenilir Midir?

  Doğum kontrol yöntemleri arasında kesinliği en yüksek olan yöntemlerden biridir. İstenmeyen gebelikleri yüzde doksan dokuz oranında engellediği kanıtlanmıştır. Diğer cerrahi operasyonlardan örneğin kanal kapatma gibi geri döndürülemez değildir. Cilt altı implant taktıran kişi dilediği zaman çubuğu çıkarttırabilir. Operasyon gerçekleştirdikten sonra ertesi gün etkisini gösterir.

  Deri Altı İmplant Fiyatları Nasıldır?

  İmplant fiyatları 2020 veya implant fiyatları 2019 olarak fiyat bilgisini ancak uzman doktorlardan alabilirsiniz. Yaşadığınız şehre göre, operasyonun yapılacağı kliniğe ve operasyonu yapacak uzman doktora göre değişmektedir. En sağlıklı bilgi için klinikleri arayabilir ya da fikir almak için uzman doktor ile görüşebilirsiniz. Önemli operasyonlar olduğundan referans ile bulduğunuz güvenilir bir uzman doktor bulmanız yararlı olacaktır. Deri altı implant süresi bakımından kısa süren bir operasyon olsa da dikkatli yapılması gerekir ve ortam muhakkak steril olmalıdır.

   Deri altı implant doğum kontrol yöntemleri içerisinde en güvenilir yöntemlerinden biridir fakat sebep olduğu birçok yan etki sayesinde çok da tercih edilmeyenler arasındadır.

  Deri altı implant erkek hastalara uygulanmaz yalnızca kadınlara uygulanır.

  Deri Altı İmplant Kullanımının Avantajları Nelerdir?

  Yöntemi doğum kontrol yöntemleri içerisinde koruma etkisi en fazla olan yöntemlerden biridir. Operasyonu yaptırdıktan sonra gönül rahatlığıyla, korkmadan cinsel ilişkiye girebilirsiniz. Etki etme süresi uzun olduğundan sık uygulamanız gerekecek bir operasyon değildir.

  Deri altı implant kullananlar tek bir operasyon geçirip sonraki üç yıl boyunca istenmeyen gebeliklerden korkmadan ilişki yaşayabilirler. Kadınların kullanmak için herhangi bir yaşa gelmelerine gerek yoktur. Dileyen her kadın cilt altı implant kullanabilir. Doğum kontrol hapları gibi her gün, zamanında hatırlamanız gereken bir yöntem değildir. Seneler boyunca aklınızdan endişelerinizi uzaklaştırabilirsiniz.

  Deri altı implant diğer cerrahi yöntemler gibi hasta üzerinde geri döndürülemez etkiler bırakmaz. Cilt altı implant çubuğunu çıkarmanızdan birkaç ay sonra hormonlarınız normale döner, doğurganlığınızı geri kazanırsınız. Eğer doğum yaptıktan sonra cilt altı implant taktırdıysanız bebeğinize olan bakımınızda herhangi bir olumsuz etkiye sebebiyet vermez. Emzirme esnasında anne sütüne herhangi bir etki yapmaz. Koruma yöntemleri arasında neredeyse yüzde doksan dokuz kesinlik sağladığından deri altı implant çubuğu sizin için hayat kurtarıcı olabilir.

  DeriAltı İmplant Nerede Yaptırılır?

  Deri altı implant ne kadar basit bir işlem olsa da kendi kendinize uygulayabileceğiniz bir yöntem değildir. Özel bir klinikte uzman doktor tarafından gerçekleştirilir. Ortamın steril olması çok önemlidir yoksa enfeksiyon gibi ağır sonuçları olabilir.

  Cilt Altı İmplantı Yan Etkileri Var Mıdır?

  Cilt altı implantları yan etkileri bu tür operasyonlar hormonları etkilediğinden bir takım yan etkileri de vardır. Bu yan etkileri sıralayacak olursak;

  Bazı kadınlarda regl döngüsünün bozulması görülebilen yan etkilerdendir. Regl dönemleri bir ay atlayabilir ya da olması gerekenden daha sık olabilir. Regl kanamaları daha az olabilir ve aylık düzensizler belirli periyodlarla kendini tekrar edebilir. Bir diğer yan etkisi vücutta sivilce oluşumudur. Bu operasyon hormonları etkilediği için kadın cildi de fazla yağlanma yapabilir ya da cilt dengesi bozulabilir. Cilt dengesi bozulduğunda sivilceye sebep olabilir. Sivilceden başka siyah nokta oluşumu da ayrıca gözlemlenebilir. Özellikle ilk takıldığı zamanlar cilt altı implant çubukları belirli aralıklarla kadınlarda baş ağrısına sebep olabilir.

  Deri altı implant için bir başka yan etkisi kadınlarda kilo artışı olabilir. Bu artış yine hormonal etkilerdendir. Ayrıca göğüslerde ağrıya sebebiyet verebilir. Yine regl dönemleri için kanama aralıkları ve miktarı düzensizleşebilir. Operasyondan sonra ilk üç ila dört ay bu düzensizlikler illa ki yaşanacaktır. Cilt altı implant çubukları rahim bölgesine de etki ettiği için eğer operasyondan önce düzgün bir şekilde muayene yapılmadıysa vajinal bölgede bazı enfeksiyonlara sebep olabilir.

  Cilt altı implantının bir başka yan etkisi kadınlarda cinsel isteksizlik yaratabilme durumudur. Operasyonu yaptıran her kadında buna rastlanmaz fakat gözlemleme sonucu bu etki de kanıtlanmıştır.