Bölgesel Zayıflama İşlemi Yaptıranlar Ne Diyor?
16 Oca 2021 Sağlık Mono

Bölgesel zayıflama işlemi yaptıranlar veya yaptırmak isteyenler işlem öncesi mutlaka bir doktora danışmalı ve medikal tetkiklerini yaptırmalıdırlar. Eğer tetkiklerinde bir sorun çıkmaz ise ve doktorun izniyle operasyonlar gerçekleşebilir.

Bölgesel Zayıflama Yöntemlerinde Amaç Ne?

Yağ hücrelerinin su seviyesi çevre dokulardan daha yüksektir. Bu sayede yağ hücreleri ısıtılabilir ve eritilebilir. Bu uygulama sonunda eriyen yağ hücreleri lenf ve kan yoluyla alınır. Bölgesel zayıflama işlemi yaptıranlar incelmenin gözle görülür şekilde olduğunu söylemektedirler.

Ayrıca kolajen doku dediğimiz cilt altındaki dokunun cildimizi sıkı tutup ağ gibi sarmasını, yüksek frekanslarla ısınmasını ve zarar görmesini sağlayabiliriz.

Işının Çok Fazla Verilmesi

Tedavi sırasında istenmeyen sıcaklıklardan kaçınmak için cilt sıcaklığı özel infrared termometreler ile ölçülür. Ve bu sorunun önüne geçilmiş olur. Bölgesel zayıflama işlemi yaptıranlar için öncelikli prosedür işlem sırasında sıcaklığın ölçülmesidir.

Kilo Verme ve Kırışıklıklar İçin Aynı İşlem Yapılır mı?

Farklı başlık kullanılmaz. İki ayrı başlığı vardır. Biri bipolar başlıktır; 5-6 mm derinliğe kadar ve daha az derin olabilen bu kafa, yüz bölgesindeki kırışıklıklar için kullanılır. İkincisi, tek kutuplu kafa; Bu, genellikle 20-22 mm derinliğe ulaşabildiğinden gövdede kullanılır. Bölgesel zayıflama işlemi yaptıranlar bölgeye göre bu belirtilen başlıkların değiştiğini belirtmişlerdir.

Süre, Seans Sayısı ve Tedavi Aralıkları Nelerdir?

Vücut uygulamaları genellikle 45-65 dakika, yüz bölgesi yaklaşık 20-25 dakika, sürer. Haftada ortalama 10 seans ve 2 seans kullanılmaktadır. Bölgesel zayıflama işlemi yaptıranlar gözlemlendiği zaman kişilerin bölgedeki yoğunluğuna göre bu sürelerin değiştiği belirlenmiştir.

Ne Kadar Acı Hissediliyor?

Kontrollü ısıtma sağlandığı için hasta yalnızca hafif bir ısı hisseder. Acıtmaz ya da incitmez. Bölgesel zayıflama işlemi yaptıranlar kontrollü ısınmanın sağlanmadığı durumlarda işlemin yanlış uygulanmasının yanında ağrı ve acı hissettiklerini belirtmişlerdir.

Herkese Uygulanabilir mi?

Uygulanamaz. MS, Parkinson, epilepsi, gebelik durumu, kanser geçmişi, kalp sorunları ve emzirme gibi durumu olan hastalarda kullanılamaz.

Ten rengi önemli değil, renge duyarlı bir cihaz değil. Hatta yazın bronz cilde bile uygulanabilir. Bölgesel zayıflama işlemi yaptıranlar tamamen sağlıklı insanlar olmalıdır.

İşlemden Sonra Neler Yaşayabilirsiniz?

İşlem sonrası hastalarda yanma ve ağrı hissi oluşabilir. Bu ağrı ve hisler yaklaşık yarım saat içinde son bulacaktır. Bölgesel zayıflama işlemi yaptıranlar işlemden sonra kızarıklık ve ağrının kısa süre içinde geçtiğini belirtmişlerdir.

Pressoterapi Nedir?

Pressoterapi, dolaşımı harekete geçirdiği için selülit tedavisinde sıkça kullanılan yöntemlerden biridir. Bölgesel zayıflama işlemi yaptıranlar ayrı zamanda selülit gideri bir işlem olduğu için bu yöntemi de tercih ederler. Peki bu yöntem ne işe yarıyor aşağıda açıklamaya çalışalım;

 • Lenfatik sisteme uyguladığı basınç ile kan akışını artırarak metabolik atıkların atılmasını kolaylaştırır.
 • Vücuttaki oksijen miktarı artırılarak dolaşım sistemi iyileştirilir ve ekstremitelerdeki gerginlik giderilir.
 • Vücut sarkmaları, kilo, varis ve ödem, selülit ve bölgesel incelme tedavilerinin iyileşmesinde oldukça etkilidir.
 • Ağrılı bir işlem değildir.

Peki işlem öncesi neler yapılmalı;

 • Hasta için hangi bölgesel zayıflama yönteminin uygun olduğuna uzman doktor tarafından detaylı bir dermatolojik muayene ile karar verilmelidir. Bölgesel zayıflama işlemi yaptıranlar ilk önce bir uzman doktora görünürler.
 • Birden fazla yöntemin bir arada kullanılması durumunda tedavinin başarısı artar.
 • Her bölgesel zayıflama işleminden sonra hasarlı yağ hücrelerinin atılmasını kolaylaştırmak için pressoterapi veya manuel masaj gibi lenfatik drenaj yöntemlerinden biri kullanılmalıdır.
 • Bölgesel zayıflamaya gidenler işlemden 1 hafta öncesinden itibaren düşük yağlı diyet uygulamaları, günlük en az 2 ila 2,5 litre su tüketmeleri ve mümkünse egzersizde desteklemeleri önerilir
 • Hasta vücut kitle indeksine göre fazla kilolu ise tabii ki diyetisyen yardımı ile kilo vermek ve bölgesel zayıflama işlemlerini yapmak tedavinin başarısını artıracaktır.

Bölgesel İncelme Yöntemleri

Smoothshape Lazer epilasyondan farklı dalga boylarında ve vakumda lazer ışınları ile çalışır. Karın, kalça, basen, basen, uyluk, sırt ve kollara uygulanabilir. Bölgesel incelme, hem portakal kabuğunun görünümü hem de bozulan yağ hücrelerinin alınmasıyla sağlanır. Peki Bölgesel Zayıflama İşlemi Yaptıranlar Ne Diyor? Öncelikle tedavi öncesi hangi cihazın kendilerine uygun olduğunun bir uzman tarafından belirlenmesi gerektiğini belirtiyorlar.

 • Yüksek Frekans ile Ultrason Zayıflama Sistemleri: Yağ hücrelerinin parçalanmasıyla oluşan serbest yağ asitleri, lenfatik drenaj yoluyla doğal olarak karaciğer tarafından atılır. Bu yöntem şekli bölgesel zayıflama yöntemleri arasında sıkça yer almakla birlikte uygulanması da bir hayli fazladır.
 • Kızılötesi ışık (IR) ve bipolar yüksek frekans (RF) yastıklama sistemi: VelaShape 3 cihazının 4 ana bileşeni vardır: kızılötesi ışık (IR), bipolar yüksek frekans (RF), vakum ve vücut şekillendirmede kullanılan mekanik masaj. ile bir sistemdir. Bacaklara, mideye, kalçalara, sırta, kollara ve kalçaya uygulanabilir. Ağrısız ve kullanımı kolay sistem selülit oluşumunu önemli ölçüde azaltır ve vücudun bölgesel olarak zayıflamasına yardımcı olur. Sarkmayı azaltarak cildin gergin ve pürüzsüz görünmesine yardımcı olur.
 • Kavitasyon: Bu yöntem yağ hücrelerinin düşük ses dalgaları ile patlamasını sağlar. Bölgesel zayıflama da sıklıkla kullanılır. Ani basınca neden olabilir. Ancak kavitasyon olarak bilinen bu etki yağı sıvılaştırarak hücrelerin duvarlarını tahrip eder ve depolayıcı yağların yapısını tahrip eder. Parçalanan yağ hücreleri böbrekler yoluyla atılırken koyu renkli bir idrar gözlenir. Kavitasyonun etkisini arttırmak için lenfatik drenaj yöntemi ile birlikte kullanılması tavsiye edilir.
 • Lenf Drenaj: bölgesel zayıflama cihazları arasında bulunan bu cihaz ile işlem sırasında hastaya özel giysi giydirilir, vücut sarılır ve lenfatik drenaj cihazına alınır. Sistem periyodik olarak ayak parmaklarından yukarı doğru basınç uygulayarak lenfatik drenajı hızlandırır. İyileştirilmiş cilt kalitesi, bölgesel incelme ve sıkılaşma sağlanır. Diğer zayıflama yöntemleri ile etkisinin arttığı ve yan etkisinin olmadığı izlenmiştir.
 • Intralipoterapi: İntralipoterapide Aqualyx adı verilen bir ilaç, ince ve esnek bir kanül kullanılarak yağ dokusuna enjekte edilir. İğne lipoliz uygulamalarından biri olan bu sistem lokal anestezik içerdiği için uygulama sırasında ağrıya neden olmaz. Uygulandığı bölgedeki yağları parçalayabilen işlemle parçalanan yağ, karaciğer enzimleri sayesinde doğal olarak vücuttan atılır.
 • Mezoterapi: Cildin orta tabakasına özel bir likit kokteylin uygulandığı ve ilaçlarla direkt olarak sorunlu bölgeye ulaşıldığı incelik, selülit ve saçların bölgesel tedavisi için etkili bir yöntemdir. Yağ yakıcılar, vücut suyu tahliyesi ve bağ dokusunu güçlendirici bitkisel solüsyonlar çok ince iğnelerle kokteyl olarak cildin orta katmanlarına veya gerekirse direk yağ tabakasına enjekte edilir. Bir diğer mezoterapi yöntemi de Alidya uygulamasıdır. Selüliti gidermek için cilt altına özel kimyasallar enjekte edilerek bölgesel incelme sağlanır.

Bazı kişiler genetik rahatsızlığı yok ise ve diyet ve sporla bu yağlanmanın önüne geçebileceğini düşünüyor ise bölgesel zayıflama hareketleri yaparlar ve sonuç alamadıkları durumda operasyona ihtiyaç duyarlar.

Etki İçin Kaç Seans Gereklidir?

Tek seanslık bir uygulamadır. Ancak yağ dokusu fazla olan hastalarda 2 aya kadar süren 3 seansa kadar yapılabilmektedir. Yağ aldırma işlemi öncesi doktorunuza danışın her yöntem ve seans süresi aynı olmayabilir.

Yukarıda verilen tüm bilgiler bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi ve tanı için muhakkak bir uzman görüşüne başvurmanız gerekmektedir.