Skip links

PRP Nasıl Yapılır

PRP, ‘Platelet Rich Plasma’ nın kısaltılmış halidir. Platelet rich plasma ise, platelet hücrelerinden zengin plazma anlamına gelir. PRP işleminde öncelikle, kişiden belirli bir miktar kan alınır. Alınan kanın, platelet hücrelerinden zengin olan plazması ayrıştırılır. Büyüme ve protein faktörleri içeren ayrıştırılmış plazma, kişiye tekrar enjeksiyon yoluyla geri verilir. Ayrıştırma, uzman tarafından uygulanan özel bir işlem ile yapılır.

PRP, birçok rahatsızlıkların tedavisinde kullanılan bir yöntemdir. Diş rahatsızlıklarından cilde, ortopedik rahatsızlıklardan saç dökülmesine kadar kullanıldığı birçok alan bulunuyor. PRP tedavisi ile hücre yenilenmesi ve dolayısıyla iyileşme hedeflenir. Ameliyat ya da anestezi gerektirmeyen bir tedavi yöntemidir.

PRP Kimler İçin Uygundur?

PRP tedavisi aslında uygulanan bölgede kolajeni arttırdığı için ‘iyileşme ve gençleştirme’ sağlıyor. Kolajen, vücudumuzda bulunan yapısal bir proteindir. PRP tedavisi daha çok cilt gençleştirme için tercih edilen bir işlem olduğundan, 30 yaş ve üzeri için uygun görülüyor diyebiliriz. Cilt gençleştirme dışında; yara izi, akne, ağrı, kireçlenme, tendon yaralanmaları, eklem rahatsızlıkları ve saç dökülmesinde de tercih edilen bir işlemdir. Cilt gençleştirme dışındaki bir rahatsızlıktan dolayı yapılan uygulamalarda, yaş sınırı bulunmuyor. Tedavinin gerekliliğine ve uygunluğuna, uzmanınız ile birlikte karar verebilirsiniz.

PRP uygulamasının yapılamayacağı özel durumlar da bulunuyor. Hamileler, emzirenler, kanser hastalığına genetik olarak yatkınlığı olanlar, kan sulandırıcı ilaç kullananlar ve kan hastalığı olanlar için PRP tedavisi uygun değildir. Hekiminize sağlık durumunuz ile ilgili doğru bilgi vermeniz, bu uygulama için çok önemlidir. Peki, PRP tedavisi nasıl yapılır?

Kişiden alınan kandan, santrifüj cihazı kullanılarak 15 dakika süren bir işlemden sonra trombosit içeren plazma elde ediliyor. Uygulanması gereken bölge belirleniyor ve bu bölgeye elde edilen plazma enjekte ediliyor. Bu işlemin toplam süresi genellikle 30-40 dakikadır. Aslında kolay ve hızlı bir uygulamadır. Uygulanma sebebine bağlı olarak, seans sayısına uzman hekim karar verir. Ortalama 3-4 seans uygulandığını söyleyebiliriz. Uygulamalar arasında ise genellikle 2 hafta oluyor. Seans sayısını da sıklığını da aslında kişinin yaşı belirler. Yaş arttıkça, iyileşme veya gençleşme daha yavaş gerçekleşir. Bu durumda da daha fazla ve daha sık seans uygulaması gerekebiliyor. Yaş ilerledikçe kişiye enjekte edilen kolajen, büyüme ve protein faktörleri tabii ki yetersiz kalıyor. Bu nedenle, PRP işlemi yılda 1 ya da 2 kez yenileme gerektiriyor. PRP tedavisi anında etkisini gösteren bir tedavi değildir. Tedavi amacına göre değişmekle beraber, ortalama 3. seanstan itibaren etkisini gösteriyor.

PRP hakkında daha detaylı bilgi almak ve randevu oluşturmak için bize ulaşabilirsiniz.

 

 

 

 

 

Leave a comment